| چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ الأربعاء ۰۵ جمادى الثانیة ۱۴۳۹ Wednesday 21 February 2018
قابل توجه دانشجویان علاقمند به «نشریه نویسی»؛

چگونه یک نشریه جریان‌ساز و موثر در دانشگاه منتشر کنیم؟

بعضی‌ها خیلی فلسفی می‌شوند و می‌گویند کتاب! باید کتاب بنویسیم و مطرح شویم! باید کتاب بنویسیم و مهم شویم! باید کتاب بنویسیم و حرف بزنیم! باید کتاب بنویسیم تا حرف ما را بشنوند! باید کتاب بنویسیم تا و تا و تا و... .

می‌شود با یک نوشته کوتاه در سطح دانشگاه شروع کرد؛ انقدر هم لازم به عالم شدن نیست که بخواهید از همین اول جوانی کتاب بنویسید. تشکل‌های دانشجویی و فعالین دانشجویی خوب بلدند. نشریه هم دارند اما چگونه باید نشریه درست کرد و در آن مطلب نوشت؟

 

بعضی‌ها می‌گویند رسالت خبری، برخی هم می‌گویند رسالت فکری و رسانه‌ای و ... . اما واقعا چگونه می‌شود یک نشریه دانشجویی بی عیب و نقص نوشت تا دانشجویان هم نسبت به آن بیخیال نباشند و مطالب آن را بخوانند و سبت به آن موضع بگیرند؟

 

در بعضی از دانشگاه‌های سراسر کشور، نشریاتی منتشر می‌شود که دانشجویان روزشماری می‌کنند تا نوبت به انتشار آنها برسد و مطالب درونش را بخوانند. نشریاتی که نه رنگی هستند و نه کیفیت چاپ بالا و کاغذهای مقوایی و ضخیم و یا طراحی‌های رنگارنگ جذاب دارند!

 

در کنار این نداشته‌ها اما محتوای جذاب، کادربندی استاندارد و بخش‌های متنوع دانشگاهی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و در مواردی حتی اجتماعی، جذابیت این نشریات را بیش از پیش می‌کند.

 

نشریاتی که در دانشگاه‌ها جریان‌سازی می‌کنند و به جای برگزاری تجمع و شعاردادن‌هایی که ممکن است گره‌ای از کار دانشجویان باز نکند، اما فشار سنگینی روی تصمیمات نادرست مسئولین می‌آورد.

 

در حال انقراض است اما هنوز دیده می‌شود که در بعضی از دانشگاه‌ها نشریات بای خودشان لیدری می‌کنند و با یک شماره، میمنه و تا میسره دانشگاه‌ها می‌برّند و می‌دوزند و برای خودشان غوغاسالاری می‌کنند و نشان می‌دهند که قدرت قلم هنوز خیلی بیشتر از شیپور و پلاکارد است!

 

در این میان اما دست برتر با کدام جریان است؟ خیلی‌ها می‌گویند دیگر عصر نشریه و نوشته گذشته است؛ دانشجویان سرشان در گوشی و شبکه‌های اجتماعی است، همین که خلاصه‌ای از جزوه‌های استاد را شب امتحان مرور کنند، باید کلاهشان را بیاندازند بالا!

 

اما در کنار نشریات رنگارنگ و عکس‌نوشت‌هایی که غالبا این روزها در قالب پوستر یا همان روزنامه‌دیواری‌های قدیم خودمان، روی بُردها در دانشگاه‌ها منتشر می‌شوند، مطالبی رویت می‌شوند که دانشجویان را جذب می‌کند. مطالبی که از هر ابزاری پرنفوذترند و بر ذهن خواننده می‌نشینند؛ آری همان تکنیک نوشتن است و تاکتیک نشریه بستن.

 

برای اینکه بتوانیم در معرکه نشریه‌های دانشگاهی حرفی برای گفتن داشته باشیم و نشریه‌مان، سری از سرها بیرون بیاورد و در بین دانشجویان، جلب نظر کند، استانداردهایی هرچند ساده و بی تکلف اما مهم لازم است که بدانیم و در آن پیاده کنیم.

 

برای بررسی یک نشریه باید آن را به دو قسمت «طراحی و صفحه‌آرایی » و «محتوا » تقسیم‌بندی ‌کنیم:

 

طراحی و صفحه‌آرایی نشریه

ظاهر نشریه بسیار می‌تواند در تاثیر‌گذاری و جذب مخاطب مؤثر باشد. پس نباید نسبت به آن سهل‌انگاری کرد. صفحه‌آرا باید به گونه‌ای صفحه‌آرایی کند که ضمن انتقال پیام و خبر به ساده‌ترین شکل ممکن، با خلق ابتکار در صفحه از طریق شکل آرایش صفحه میزان اهمیت و ارزش مطلب را به خواننده بفهماند . برای صفحه‌آرایی می‌توان از نرم افزار‌های Publisher و InDesign استفاده کرد.(البته نرم افزار InDesign پیشرفته‌تر است). در این رابطه به بیان چند مورد می‌پردازیم.

1- لوگوی نشریه که اسم نشریه در آن آورده می‌شود باید دارای طراحی‌ جذاب و جالب باشد. لوگو معمولاً در بالای صفحه نخست سمت راست یا وسط قرار می‌گیرد.

 

2- مشخصات نشریه از قبیل نام مدیر مسئول، سردبیر، شماره و ... بهتر است بالای صفحه اول سمت چپ یا پایین صفحه آخر سمت چپ قرار گیرد.

 

3- سعی شود از قالب موجود برای یک قسمت به متن و به عکس اختصاص داده شود.(البته این میزان با توجه به اهمیت خبر و عکس متغیر است).

 

4- حتی‌المقدور در نشریات از صفحه آرایی به صورت تک ستونی‌ اجتناب کنید. بهتر ‌است مطالب در 3 ستون تنظیم شوند.

 

5- در نشریاتی که سیاه و سفید منتشر می‌شوند اگر می‌خواهیم از عکس استفاده کنیم باید ابتدا عکس را سیاه و سفید کرده و سپس در نشریه قرار دهیم.(در صورت رنگی بودن ممکن است در هنگام چاپ، رنگ‌ها پخش شده و عکس را خراب کند).

 

6- فونت مناسب در نشریات بسیار حائز اهمیت است؛ بدین منظور بهتر است برای تیتر‌ها از فونت B Titr  و برای متون از فونت‌های B Nazanin و B Mitra و B zar استفاده کنید.

 

7- استفاده از تیترهای کوتاه و جالب به جذاب‌تر شدن نشریه کمک فراوانی می‌کند. در ضمن سعی شود از متون طولانی و خستگی آور(بیشتر از 800 کلمه) اجتناب شود.

 

8- بهتر است یک قسمت مشخص و نسبتاً کوتاه به عنوان یادداشت هفته در نشریه قرار گیرد.

 

محتوا
برای داشتن محتوای جالب، باید دقت بسیار بالایی کنید تا نشریه ما در عین هدف محور بودن مخاطب پسند هم باشد. بسته به نوع نشریات که می‌تواند سیاسی‌، فرهنگی‌، اجتماعی و ... باشد کمک گرفتن از مطالب و منابع زیر توصیه می‌شود.

 

1- مطالب سیاسی
اختصاص دادن قسمتی از نشریه به مسائل سیاسی روز امر مثبتی است که می‌تواند دانشجو را از اوضاع و احوال روز کشور و جهان مطلع کند. اطلاع از مسائل سیاسی روز لازمه تحلیل محور شدن دانشجو (یکی از هدف‌های اصلی) است. در نوشتن اخبار سیاسی تا حد امکان نباید نظر و دیدگاه شخصی را مستقیماً وارد خبر کنیم؛ این امر ممکن است باعث از بین رفتن اعتماد خواننده نسبت به نشریه و مطالب آن شود.

 

2- مطالب فرهنگی اجتماعی
در این قسمت می‌توانیم به مسائل فرهنگی و اجتماعی روز، مانند نقد فیلم و تئاتر، معرفی کتاب‌ها و چهره‌های شاخص ادبی و هنری، ارائه و تبیین سبک زندگی اسلامی ‌ایرانی و حتی درج یک قطعه شعر بپردازیم.

 

3- مطالب صنفی
مسائل صنفی می‌تواند از جمله مهم‌ترین مطالب نشریه قرار بگیرد؛ بر همین اساس بهتر است نگاه منتقدانه و منصفانه داشته باشد. دانشجو و دانشگاه در متن اصلی این مطالب قرار می‌گیرند و همین امر باعث ترغیب دانشجو به خواندن اینگونه مطالب می‌شود. این نوع مطالب(به خصوص اگر همراه با چاشنی طنز باشد) در عین اینکه به جذاب‌تر شدن(محتوایی) نشریه کمک شایانی می‌کند، می‌تواند عامل و زمینه‌ساز بر‌طرف کردن مشکلات صنفی نیز باشد. برای بدست آوردن این مطالب کافیست نگاهی دقیق به اماکن دانشگاه از قبیل سلف، خوابگاه، سرویس دانشگاه و ... داشت.

 

4- مسائل متفرقه
بقیه مسائل و مطالب باید به گونه‌ای تنظیم شوند که به بهتر و جذاب‌تر شدن نشریه بیانجامد. در این قسمت می‌توانیم از قالب‌هایی مانند باشگاه شما که در آن قسمت پیامک‌های دانشجویان انتشار پیدا می‌کند و همچنین قسمت مصاحبه که در آن ‌گفتگوی ما با یکی از مدیران، اساتید و عوامل دانشگاه چاپ می‌شود استفاده کرد.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  •  
  •