| یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ۲۴ جمادى الأولى ۱۴۴۱ Sunday 19 January 2020
از گوشه کنار نشریات دانشجویی؛

وقتی که چشم نگاه‌بان تار می‌بیند!

تعلیق عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، برای ما یک معنی بیشتر ندارد و آن این که چشم انقلاب تار می‌بیند! ضعیف شده است! عینک لازم دارد! درمان لازم دارد! آن هم از طرف دلسوزان جریان انقلابی!

آخرین اخبار مرتبط با نشریات دانشجویی کشور را از «کانال پاتوق نشریات دانشجویی » دنبال کنید

 

 

به گزارش پاتوق نشریات خبرگزاری دانشجو؛ به نقل از شماره دوم نشریه بوعلی دانشگاه همدان: (۱) به عنوانِ یکی از جنجالی ترین خبرهای سیاسیِ کشور می توان به ابطالِ عضویتِ "سپنتا نیکنام" - عضوِ زرتشتی شورای شهر یزد  توسط شورای نگهبان به علت مسلمان نبودنِ نامبرده اشاره کرد. شنیده ها از این حکایت دارد که این تصمیم در پی شکایتِ یکی از رقبای انتخاباتیِ وی اتخاذ شده است. تصمیمی که تهدیدِ رئیس شورای شهر یزد به استعفا را در پی داشت و فضای سیاسی کشور را ملتهب و کاملا متاثر از خود کرد.

 
 
(۲) احترام شورای نگهبان واجب! این درست! احترام آیت ا... جنتی و آیت ا... یزدی و الباقی حضراتِ ریش سپیدِ عضو شورا که جایشان درست در اینجای قلب ماست هم واجب است! این را هم میپذیرم؟! اما جسارتا حفظِ احترام انقلاب اسلامی را از همه ی این‌ها واجب‌تر می دانم؟! اگر جوانان مومن انقلابی چند سال پیش این جسارت را به خرج دادند و برخی دیدگاه های سیاسیِ یکی از اساتیدِ علامه و فرزانه خود که رهبری به ایشان لقب مطهری زمان داده بودند را نقد کردند، پس امروز هم می توان عملکردِ بخش دیگری از بزرگان جریان انقلابی را – با حفظ احترام - نقد کرد؟! شورای نگهبان، مجلس خبرگان، حوزه های علمیه، قوه قضاییه، نهادهای نظامی، همه و همه لازم النقدند و اگر ما اشکال را نبینیم و درست تشخیص ندهیم، دیگران اشکال را می بینند و عمدا اشتباهی تشخیص می دهند! اختلالِ کلیه را به قلب نسبت می دهند و برای درست کردنِ ابرو می زنند چشم را کور می کنند! 
 
 
(۳) اگر شورای نگهبان را درست تر بخوانیم می شود شورای "نگاه" بان. نگاه کردن کارِ چشم است و از این جمله تن‌ها می‌توان این حقیقت را برداشت کرد که شورای نگهبان چشم انقلاب است. تعلیق عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، برای ما یک معنی بیشتر ندارد و آن این که چشم انقلاب تار می بیند! ضعیف شده است! عینک لازم دارد! درمان لازم دارد! آن هم از طرف دلسوزان جریان انقلابی! 
 
 
(۴) عزیزان مسئول در شورای نگهبان استدلال می کنند عضویت یک زرتشتی در شورای اسلامی شهر یزد خلاف شرع است! یا للعجب! آن وقت فراهم کردن دستاویز برای تسویه حساب سیاسی عده‌ای پوچ اندیش از یک طرف، متحجر نشان دادن انقلاب از طرف دیگر، خلاف شرع محسوب نمی شود؟! اینکه برداریم از یک مساله کوچک محلی، یک بحران ملی درست کنیم و نظامِ صبور و بردبارمان را متهم به دیکتاتوری و خفه کردنِ صدای اقلیت کنیم خلاف شرع نیست؟!
 
 
(۵) از همه بدتر اینکه شورا در دفاع از عملکرد خود به بخشی از فرمایشات امام خمینی (ره) استناد می کند! البته بلاتشبیه ها! ولی مثل این می ماند که کسی برای نماز نخواندنِ خود به قرآن استناد کند! آنجا که در قرآن می خوانیم «به نماز نزدیک نشوید ...». بدیهیست که باید ادامه آیه را هم بخوانیم! بله به نماز نزدیک نشوید! اما درحالیکه مست هستید! فرمایشات امام راحل را هم با همین دست فرمان باید خواند و فهمید و تحلیل کرد! در صحیفه امام می خوانیم: 
 
 
«تذکرى پدرانه به اعضاى عزیز شوراى نگهبان مى‏ دهم که خودشان قبل از این گیرها، مصلحت نظام را در نظر بگیرند، چرا که یکى از مسائل بسیار مهم در دنیاى پر آشوب کنونى نقش زمان و مکان در اجتهاد و نوع تصمیم ‏گیری ها است. حکومتْ فلسفه عملىِ‏ برخورد با شرک و کفر و معضلات داخلى و خارجى را تعیین مى‏ کند؛ و این بحثهاى طلبگى مدارس، که در چهارچوب تئوریهاست، نه تن‌ها قابل حل نیست، که ما را به بن‏ بست هایى مى ‏کشاند که منجر به نقض ظاهرى قانون اساسى مى‏ گردد. شما در عین اینکه باید تمام توان خودتان را بگذارید که خلاف شرعى صورت نگیرد- و خدا آن روز را نیاورد- باید تمام سعى خودتان را بنمایید که خداى ناکرده اسلام در پیچ و خم هاى اقتصادى، نظامى، اجتماعى و سیاسى، متهم به عدم قدرت اداره جهان نگردد.»
 
 
(۶) در آخر و برای جمع بندی، فقهای شورای نگهبان را دعوت می کنیم به یک جمله تاریخی: در اجتهاد‌ها پایبندی به شرع زیباست! اما در نظر گرفتن مصالح اسلام و لحاظ کردنِ پارامترهای زمان و مکان از آن زیباتر است! کات! /نویسنده: فرزاد جعفری
 
شما می‌توانید جهت بازدید و دریافت نشریات دانشجویی به سایت پاتوق آزاداندیشی نشریات دانشجویی مراجعه کنید.

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  •  
  •