| یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ الأحد ۲۴ جمادى الأولى ۱۴۴۱ Sunday 19 January 2020
واکنش نشریه دانشجویی صنعتی اصفهان به سوءمدیریت‌ها؛

بودجه‌‌های الکی، خرج‌های یواشکی!/ چه اتفاقی برای بودجه‌ دانشگاه‌ها افتاده است؟

نشریه تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در اعتراض به خرج‌های بی مورد این دانشگاه و کمبود بودجه برای فعالیت‌های اساسی، اعلام موضع کرد.

آخرین اخبار مرتبط با نشریات دانشجویی کشور را از «کانال پاتوق نشریات دانشجویی » دنبال کنید

 

به گزارش  گروه دانشگاه خبرگزاری  دانشجو از اصفهان، نشریه صبح دانشگاه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در آخرین شماره خود در مطلبی با عنوان «بودجه‌های الکی، خرجای یواشکی!» به بررسی برخی رویدادهای اخیر این دانشگاه پرداخته است.

در متن این گزارش آمده است: «حدود یک ماهی است که از خبر بحران بودجه‌ دانشگاه می‌گذرد؛ خبری که همه‌ دستگاه‌های مدیریتی دانشگاه را به‌ صرفه‌جویی شدید در هزینه‌ها و مدیریت بودجه‌بندی‌های داخلی وادار کرده است.

البته با توجه به اظهارات سرپرست معاونت فرهنگی دانشگاه، مشکل کمبود بودجه، از حدود 5 ماه پیش به وجود آمده است که طبق معمول به‌ جای صرفه‌جویی و مدیریت هزینه‌ها، بازهم خوش‌بینی به آینده را همراه داشته و مدیریت هزینه‌ای انجام نگرفته است تا اینکه در اوایل آبان خبر کمبود بودجه جدی شده و همه‌ مدیران اعلام هشدار جدی‌ای در صرف هزینه‌ها داشته‌اند.

هشداری که انتظار داشتیم چند ماه زودتر اعلام‌ شده و کنترل بهتری بر وضعیت مالی شود؛ اما مانند گذشته، علی‌رغم میل ظاهری مسئولان، این فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی است که باید زودتر از بقیه عقب‌نشینی کند و محدود شود.

در هفته گذشته، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در حاشیه شانزدهمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور در جمع خبرنگاران گفت: اکثر درآمدهای حاصل از کارهای پژوهشی توسط دانشگاه، هزینه همان کار پژوهشی می‌شود و فقط  در حدود 10 درصد آن به دانشگاه می‌رسد.

بخش قابل‌توجهی از بودجه دانشگاه‌های پیشرفته دنیا توسط حمایت‌های مالی دولت یا شهریه‌ها تأمین می‌شود، دولت باید به تعهدات خود در این زمینه عمل کند و بودجه‌های دولتی دانشگاه‌های کشور شاید یک‌پنجاهم بودجه دولتی هم‌تراز دانشگاه‌های دنیاست.

بدیهی است اگر دانشگاه در عرصه‌ اقتصاد مقاومتی فعالیت به سزایی داشته باشد، این درصد وابستگی، روز به‌ روز کمتر خواهد شد؛ اما طبق گفته‌ ریاست دانشگاه، علت اصلی کمبود بودجه‌ فعلی دانشگاه را باید در دولت جستجو کرد.

همان دولتی که بهشت پسابرجام را به مردم وعده می‌داد و حال جای این سئوال باقی است که اکنون با افزایش فروش نفت و برطرف شدن تحریم‌ها و پر شدن ذخایر مادی و معنوی نظام، چرا دولت از پرداخت بودجه‌ نهادهای ذی‌ربط و البته دارای رتبه برتر خود درمانده است؟

به‌ راستی چه اتفاقی برای بودجه‌ دانشگاه‌ها افتاده است؟ چرا دولت، دانشگاه صنعتی اصفهان که حداقل جزو 5 دانشگاه برتر کشور است را در آستانه‌ چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه، این گونه دست‌خالی گذاشته است؟ تا جایی که ستاد بزرگداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بعد از برنامه‌ریزی‌های بسیار، و قاعدتاً علی‌رغم میلشان، به‌ طور رسمی برنامه‌های چهلمین سالگرد دانشگاه را لغو کردند.

در اطلاعیه‌ مربوط به لغو برنامه آمده است: در حال حاضر به دلیل عدم تخصیص درصد قابل‌توجهی از بودجه مصوب دانشگاه، وضعیت بودجه‌ای و مالی خاصی بر دانشگاه و فعالیت‌های مختلف آن حاکم شده  و امکان‌پذیری برگزاری این برنامه‌ها به‌ صورت مطلوب و درخور نام و شأن دانشگاه صنعتی اصفهان و در اولویت بودن برگزاری این برنامه‌ها را با تردیدهای جدی مواجه ساخته است.

در ادامه این اطلاعیه ذکر شده است: لذا بر اساس تصمیم مشترک اعضای محترم ستاد بزرگداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه و کمیته برنامه‌ریزی این ستاد، مقرر شد تا زمان فراهم شدن شرایط و امکانات موردنیاز جهت برگزاری شایسته و مطلوب این برنامه‌ها، اجرای این برنامه‌ها به تعویق بیافتد.

بماند که تنها پس از چند روز از گذشت محرم و صفر و در حالی که فعالیت مجموعه‌های دانشجویی به دلیل کسری بودجه به شدت محدود گردیده، شاهد آن بودیم که دانشگاه مجدداً با بنرها و پرچم‌های پرتعداد چهلمین سالگرد تأسیس آذین بندی شد!

شاید یکی از دلایل کمبود بودجه، افزایش هزینه‌های جاری دولت از جمله تأمین حقوق نجومی مدیران و یا افزایش هزینه‌های غیرضروری دولت باشد و هزینه‌هایی که گریبان‌گیر بسیاری از مدیران دولتی در روزگار ما شده است.

اگر در همین دانشگاه خودمان کمی دقت کنیم سئوالات زیادی در ذهن مطرح می‌شود؛ مثلاً آیا صحت دارد که یکی از مدیران دانشگاه، برای تغییر دکوراسیون مجموعه تحت مدیریت خود، چند ده میلیون تومان هزینه کرده است؟ و یا آن چه در سلف اساتید (رستوران نیکان) مشاهده می‌شود که در حالی که صحبت از کسری بودجه و مشکلات است، دکوراسیون داخلی این رستوران با هزینه‌های فراوان تغییر می‌کند.

در هر حال پاسخگویی توسط مسئولان دانشگاهی و صد البته دولت پرتدبیر درخصوص بحران مالی یکی از چند دانشگاه به زعم خودشان برتر کشور و نیز ارائه پاسخ در قبال تناقضات مدیریتی مسؤولان دانشگاه در هزینه کرد بودجه‌ها، بخشی از حقوق شهروندی مورد ادعای رئیس‌جمهور و مورد انتظار ذهن کنجکاو دانشجویان است؛ حتماً شفافیت مدیران و دستگاه‌ها راه‌حل خوبی برای پاسخ به این سئوالات است».

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  •  
  •